ساکشن

ساکشن

تاریخ انتشار : 1395/08/16

ساکشن

 

عمل لیپوساکشن

لیپوساکشن که با اسامی لیپوپلاستی ( « تغییر شکل چربی») یا ساکشن لیپکتومی ( برداشت چربی با کمک ساکشن) نیز شناخته می شود یک عمل جراحی زیبایی است که چربی را از قسمتهای متفاوتی از بدن بر می دارد. نواحی که بر روی آنها عمل انجام می شود عبارتند از شکم، رانها، باسن، گردن، دست ها و جاهای دیگری از بدن. چربی معمولا” از طریق یک کانول یا آسپیراتور برداشته می شود.

اگر چه فعالیت بدنی و رژیم غذایی برای از دست دادن وزن و چربی های اضافی مفید می باشد ولی بعضی از رسوبات چربی ممکن است به این تلاشها پاسخ ندهند. در اینگونه موارد استفاده از لیپوساکشن می تواند یک انتخاب باشد. لیپوساکشن یک جایگزین بدون زحمت برای فعالیت و رژیم غذایی نیست. این کار نوعی شکل دادن به بدن است و نه یک روش کاهش وزن. میزان چربی برداشت شده بسته به پزشک، روش جراحی و بیمار متفاوت است ولی میزان میانگین آن معمولا” کمتر از ۱۰ پوند ( ۵ کیلوگرم ) است.

عوامل متعددی وجود دارند که میزان چربی را که در یک جلسه می توان با اطمینان برداشت کرد، محدود می نمایند.

ولی در نهایت پزشک و بیمار تصمیم می گیرند . برداشت زیاد چربی عواقب منفی بدنبال دارد. در افرادی که بیش از حد ساکشن می شوند در پوست برجستگی ها و یا دندانه های غیر طبیعی ممکن است دیده شود.

گزارش هایی در مورد افرادی که ۵۰ پوند ( ۷/۲۲ کیلوگرم) چربی از بدنشان برداشت شده اغراق آمیز است. در عین حال ، امکان شکل دادن با لیپوساکشن می تواند کاهش وزن ظاهری که ایجاد می کند بیشتر از میزان چربی واقعی برداشت شده از بدن باشد . این عمل تحت بیهوشی عمومی یا لوکال قابل انجام است. بی خطر بودن تکنیک به میزان بافت برداشت شده، انتخاب بیهوشی و سلامت عمومی بیمار دارد.

لیپوساکشن برای از بین بردن چربی ‌های موضعی در قسمت‌ هایی است که با ورزش یا رژیم غذایی از بین نمی ‌رود. یعنی برای کاهش وزن استفاده نمی ‌شود.

بنابراین افرادی که به صورت عمومی‌ چاق هستند نباید انتظارات غیر منطقی از این جراحی داشته باشند.

کاندید مناسب

هر فردی کاندید مناسبی برای لیپوساکشن نمی باشد . همانطور که قبلا” ذکر شد، این عمل جایگزین مناسبی برای رژیم غذایی یا تحرک بدنی نیست . یک کاندید مناسب باید :

بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشد.

از سلامت عمومی بهره مند باشد .

رژیم غذایی و فعالیت بدنی را بکار برده باشد ولی ۱۰ تا ۱۵ پوند آخر اضافه وزن در بعضی از قسمتهای ذخیره ای بدن باقی مانده باشد.

دیابت ، عفونت و مشکلات قلبی عروقی معمولا” فرد را فاقد صلاحیت برای انجام این عمل می گردانند.

از افراد مسن، پوست الاستیسیته کمتری دارد، بنابراین معمولا” به سادگی در اطراف شکل جدید سفت نمی شود. در این موارد علاوه بر لیپوساکشن, عمل های دیگری نیز باید انجام گردد.

اقدامات قبل از عمل لیپوساکشن

از وضعیت سلامتی خودتان-جراحیهای قبلی-آلرژی و هر دارویی که مصرف می کنید ما را مطلع گردانید.

داروهایی مثل : آسپیرین-بروفن- یا ویتامین ها 10 روز قبل از عمل و تا 10روز بعد از عمل مصرف نکنید. این داروها می توانند باعث خونریزی شوند. این ها شامل آسپیرین-IBUPROFEN-NAROXEN- -PIROXICAM-ویتامین E- داروهای ضد التهاب- داروهاییARTHRITIS-ویتامینها دیگر هستند. تنها دارویی که می توانید قبل از عمل برای درد مصرف نمود استامینوفن می باشد.

در صورت استفاده از کنتاکت لنز و دندان متحرک اطلاع دهید. روز عمل کنتاکت لنز استفاده نکنید.

لطفا روز عمل از بکار بردن جواهرات و اشیاء قیمتی خودرا استفاده ننمائید.

چند روز قبل از عمل و یک هفته پس از آن از نوشیدن نوشابه های الکلی اجتناب ورزید. الکل ممکن است باعث خونریزی و تداخل با سایر داروهایی که مصرف می کنید بشود.

روز عمل همراه شخصی به بیمارستان (کلینیک) آورده و برگردانده شوید.

ترتیبی دهید که روز اول پس از عمل همراه قابل اطمینان از شما پرستاری نماید.

شب قبل از جراحی و صبح روز عمل حمام نمائید و موها و صورتتان را با شامپو بشویید. از نرم کننده می شود استفاده کرد ولی از اسپری و mousse استفاده نکنید.از صابونهای ضد میکروبی در قسمت پایین شکم وناف استفاده کنید.

اقدامات پس از عمل لیپوساکشن

تورم و تغییر رنگ ممکن است بعد از لیپوساکشن ایجاد شود. میزان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. و به تدریج از بین خواهند رفت .

بخاطر داشته باشید نتیجه لیپوساکشن زمان زیادی می خواهد. نتیجه نهایی ممکن است 6 هفته تا 6 ماه طول بکشد.

روز عمل پس از جراحی را استراحت کنید. می توانید در شرایط نرمال قدم بزنید از انجام هر نوع فعالیت شدید خودداری کنید. فعالیتهای طبیعی و روزانه را می توانید 48 ساعت بعد از عمل شروع کنید.

از محل برشها ممکن است ترشحاتی (خونابه) به مدت2 -3 روز خارج شود. اینها طبیعی است. این مایعی است که برای بی حسی موضعی حین عمل بکار برده شده است. خارج شدن خونابه در ظرف 48 ساعت کمتر خواهد شد. اما مقدار کمی ممکن است تا یک هفته داشته باشید.

پس از عمل باید حداقل یک لیوان آب هر ساعت بنوشید. نوشیدن 4-5 لیوان آب در روز را ادامه دهید. علاوه بر آن مایعاتی که دوست دارید مصرف کنید.

آب میوه های پر نمک – آب گوجه فرنگی یا سایر مایعات نمک دار مصرف نکنید چرا که باعث افزایش ورم می شود.

می توانید مقدار کمی غذا هنگامی که به خانه رفتید بخورید. غذاهای کم نمک برای جلوگیری از تورم- یک رژیم متعادل برای بدست آوردن نتیجه خوب پس از عمل لازم است. از غذاهایی که تولید گاز می کنند مانند نخود-لوبیا-کلم به کلی خودداری کنید.

با یک گن مرخص خواهید شد. این گن را در هفته اول در شبانه روز 23 ساعت بپوشید. در 3هفته ای بعدی 12-23 ساعت بپوشید

روز بعد از عمل این گن را درآورید و با آبو صابون حمام کنید. روی محل های برش گاز تمیز بگذارید و گن تمیزی بپوشید.

بعد از 48 ساعت ممکن است به فعالیت عادی برگردید. بازگشت به کار بستگی به نوع کار و سن شما و میزان جراحی که داشته اید دارد. بسیاری از مردم 1 تا 2 هفته بعد از جراحی کارشان را شروع می کنند.

صبح روز بعد از عمل راه بروید.از روز بعد روزانه حداقل 2-3 کیلومتر راه بروید، این برای کاهش تورم خیلی مهم است.

داروهای مختلفی به شما داده خواهد شد. تمام داروها را طبق دستورات داده شده مصرف کنید. هیچکدام را نه حذف و نه اضافه کنید.

درد معمولا خفیف و بوسیله دارو کنترل می شود. آسپیرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی قبل از عمل مصرف نکنید. بعد از عمل برای ضد درد از استامینوفن استفاده کنید.

تورم و احتباس مایع بعد از این نوع عمل جراحی احتمال دارد. نوشیدن مقدار زیادی آب بعنوان یک ادرار آور طبیعی به کار میرود.

روز عمل رانندگی نکنید.48 ساعت بعد از عمل می توانید در صورتیکه داروهای خواب آلوده و آرامبخش مصرف نکرده اید رانندگی کنید.

تازمانیکه که برشهای جراحی کاملا بهبود نیافته اند از غوطه ور شدن در آب شامل وان حمام- استخر- جکوزی اجتناب کنید ولی میتوانید استحمام با دوش داشته باشید.

از آفتاب پرهیز کنید چرا که محل های برش در صورتیکه در معرض آفتاب زیادی قرار داشته باشند تیره می شوند.

تا زمانیکه کبودیها از بین نرفته اند از کرمهای برنز کننده (self-tanning) استفاده نکنید.

چه زماني مي‌توان ورزش كردن را شروع كرد؟

مشخص کردن اين زمان براي هر بيمار متفاوت است و ما اكثراً پياده‌روي، البته به استثناء دو روز اول پس از جراحي را توصيه مي‌كنيم. اين كار كمك بسياري به از بين رفتن ورم و ديگر مشكلات مي‌كند. بسته به محل مورد معالجه بسياري از بيماران بعد از 3 هفته پس از جراحي قادر به شروع تمرينهاي ورزشي سبک می باشند و بعد از 6 هفته ورزشهای سنگین را می توانند شروع کنند.

آيا راهي براي كاهش ورم وجود دارد؟

در یک پرسش از بیماران به این نتیجه رسیده ایم که پياده‌روي كمك بسياري در كاهش ورم داشته است.

آيا چربي مجدداً در مناطق معالجه شده جمع مي‌شود؟

اگر پس از ليپوساكشن رژيم غذايي متعادل نداشته باشد و به طور منظم ورزش نكند سلولهاي چربي باقيمانده دوباره رشد خواهند كرد، البته سلولهاي چربي كه برداشته شده‌اند براي هميشه از بين رفته‌اند. ليپوساكشن فقط به شما کمک میکند به شکل ایده ال بر گردید و نگه داری ان با شما است.

چرا بيماران بعد از جراحي بايد (لباس تنگ) گن بپوشند؟

بعد از جراحي ليپوساكشن تورم قابل قبول است و ما انتظار آن را داریم، استفاده از گن به كاهش تورم كمك بسياري مي‌كند و بافت چربي باقيمانده را شکل میدهد. بسياري از بيماران بعد از جراحي تغيير كمي را حس مي‌كنند و يا حتي فكر مي‌كنند كه چاقتر شده‌اند. اما در هفته‌هاي بعدي بيماران معمولاً شاهد نتيجه مطلوب خواهند بود، بعد از 2 ماه بيماران 80% نتيجه نهايي عمل را مشاهده خواهند كرد. در حدود 6 ماه بعد تورم تقریبا به طور کامل از بین خواهد رفت ما معمولاً استفاده از گن را برای 1هفته، 23  ساعت در روز و پس از آن 2 هفته 12-23 ساعت در روز و 3 هفته دیگر به صورت متناوب حتي در هنگام خواب توصيه مي‌كنيم.