جراحی پلک

جراحی پلک

تاریخ انتشار : 1395/08/17

جراحی پلک

کاندید مناسب برای عمل

یک یا چند نفر از از اشخاص زیر کاندید مناسبی برای عمل جراحی پلک هستند:

-پوست اضافی که چین های طبیعی پلک فوقانی را می پوشاند.

-پوست افتاده ای که از پلک بالا آویزان است و میان دید مریض را کاهش می دهد.

-حالت ورم پلک های بالایی که به چشم حالت خسته می دهد.

-پوست اضافی و چروک های پلک پایین.

-افتادگی پلک پایین به صورتی که سفیدی چشم مشخص باشد.

در جراحی زیبایی پلک معمولا این مشکلات را برطرف می کنیم.ممکن است مریض به درمان های دیگری نیز نیاز داشته باشد مثلا اگر افتادگی پلک بالا با افتادگی ابروها همراه باشد ممکن است کشیدن ابروها را پیشنهاد کنیم.

برطرف کردن چروک های دور پلک پایین ممکن است نیاز به لیزر داشته باشد.

تیرگی های زیر چشم که دلیل آن رنگ دانه های تیره است ممکن است با مواد سفید کننده برطرف شود. در مشاوره اولیه باید مشخص شود که دقیقا چه چیز می خواهید اصلاح شود.این موضوع به جراح برای فهمیدن خواسته های مریض و تعیین واقعی ترمیم کمک می کند.

عمل زیبایی پلک ممکن است در هر سنی برای بزرگسالان انجام شود.گاهی عمل زیبایی پلک برای برطرف کردن مشکلات افزایش سن انجام می شود اما در بعضی اشخاص مشکلات وراثتی باعث انجام عمل در سنین 20-30 می شود.

چگونگی عمل

سابقه مصرف داروها و چگونگی پرونده پزشکی مریض مثل فشار خون و بیماری های خود ایمنی و قند جزو مواردی است که ممکن است عمل پلک را تهدید کند.

این که آلرژی دارید و یا اگر از لنز چشم  استفاده می کنید باید چشم پزشک شما را از جهت خشکی چشم معاینه کند.تکنیک خاصی که از طرف پزشک به شما پیشنهاد می شود به موضوعات مختلفی مثل پوست اضافه ،چربی های دور پلک ،جایگاه ابروها و چگونگی عضلات دور چشم بستگی دارد.

برای جراحی پلک بالا برش در چروک های پلک بالایی می باشد و مخفی می ماند.و از طریق آن پوست و چربی های اضافه برداشته می شود. و چون برش در چروک های طبیعی پلک بالایی می باشد بعد از خوب شدن نمی توان آن را دید.

برای جراحی پلک پایین برش در محل مژه ها است و از طریق آن پوست و چربی های اضافه برداشته می شود و یا می توان چربی زیر چشم را شکل داد و پف زیر چشم برطرف می شود.بقیه روش های درمانی می تواند برای مشکلات دیگر مثل افتادگی عضلات استفاده شود.مانند برش پلک بالا در این جا نیز برش در خطوط طبیعی پلک می باشد .گاهی برای کشیدن پوست پلک پایین از لیزر استفاده می شود.

برای بیهوشی معمولا بیحسی موضعی با داروهای آرام بخش انجام می شود و گاهی از بیهوشی کامل استفاده می شود.برای امنیت بیشتر مریض هنگام عمل ، قلب، فشار ،نبض و اکسیژن خون کنترل می شود.بعد از عمل در ریکاوری به علت پماد های چشمی نمی توان خوب دید . مقداری ورم در پلک ها بعد از عمل وجود دارد . مریض می تواند چند ساعت بعد از عمل به خانه بر گردد .در بعضی حالات خاص مریض باید یک شب در بیمارستان بماند.

مراقبت های بعد از عمل جراحی

مدت بهبودی زخم ها در افراد مختلف متفاوت است .شب عمل مریض باید به شکل کامل استراحت کند و سرش بالاتر از قسمت سینه قرار بگیرد.از کیسه یخ روی پلک ها هر 20 دقیقه طی 48 ساعت آینده به غیر از وقت خواب استفاده شود.

از آسپرین و بعضی از داروهای ضد التهاب استفاده نشود. در ابتدا ممکن است حالت کشیدگی در پلک ها احساس شود که با استامینوفن می توان بر آن غلبه کرد.در 48 ساعت بعد از عمل پف و ورم در پلک در مقدارهای مختلف دیده می شود. در بعضی از مریض ها ممکن است تا چند هفته مقداری ورم دیده شود در حالی که در دیگران ورم ها ظرف یک هفته از بین می رود. کبودی ها طی یک یا دو هفته از بین می روند.

14 روز بعد از عمل می توان آرایش کرد.4-5روز بعد از عمل بخیه ها برداشته می شود.عدم وضوح بینایی ممکن است تا چند روز ادامه پیدا کند. چشم ها به شکل موقت ممکن است به نور حساس باشند.و ممکن است آبریزش چشم  یا خشکی چشم داشته باشید.گاهی از قطره های چشم برای خارش چشم استفاده می شود.برای حمایت چشم از باد و نور خورشید تا چند هفته باید از عینک آفتابی استفاده کرد.از فشار و خم شدن زیاد و برداشتن اجسام سنگین دو هفته اول بعد از عمل اجتناب کنید.در بیشتر موارد خلال 10 روز اول یا کمتر بعد از عمل می توان به فعالیت های طبیعی بازگشت. ممکن است در خواندن یا بعضی کارهای دیگر مانند این در روزهای اول بعد از عمل مشکل داشته باشید . تا دو هفته از لنز اسفاده نکنید .

جراحی زیبایی پلک  به شما شکل جوان و با نشاط می دهد و لی چون زمان بهبودی تدریجی است برای دیدن نتایج کامل عمل نیاز به چند هفته زمان است.برش های جراحی طی چند ماه بعد از عمل از بین می رود.

نتایج جراحی زیبایی پلک معمولا طولانی مدت است  و ممکن است تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و محیطی باشد.از بین بردن چربی پلک ها (که باعث پف چشم ها می شود) دائمی است و معمولا بر نمی گردد.پوست یا افزایش سن تغییر شکل می دهد ، ممکن است افتادگی پلک و چروک های ظریف در بعضی مناطق باز گردد.

گاهی شل شدن عضلات چشم و افتادگی پوست پیشانی باعث افتادگی ابروها می شود و به صورت افتادگی پلک فوقانی دیده می شود. این حالت با عمل کشیدن پیشانی بر طرف می شود.حتی با تغییرات افزایش سن در بیشتر موارد مریض ها تا سالها بعد از جراحی از نتیجه عمل راضی هستند. و بعد از سالها بعضی از مریض ها به اصلاح نیاز دارند.